انواع میکسر غذا | میکسر غذا صنعتی

انواع میکسر غذا

میکسرها یکی از وسایل مهم در آشپزخانه به حساب می‌آیند که بدون آن‌ها کار آشپز حسابی لنگ می‌ماند. این وسیله انواع مختلفی دارد که هر یک برای هدف خاصی به کار می‌روند. در این مقاله قرار است درباره انواع میکسر صحبت کرده و همچنین نکاتی درمورد غذاساز بیان کنیم. پس با ما همراه باشید.

انواع میکسر غذا

میکسر ایستاده

این نوع از مسکرهای برای پخت کیک و شیرینی بسیار ایده‌آل هستند. ما می‌توانید با استفاده از میکسر ایستاده اجزای تشکیل دهنده غذا را ورز دهید، مخلوط کنید، فرم دهید و… . حتی با استفاده از برخی لوازم جانبی مورد نیاز می‌توانید بستنی و پاستای تازه نیز درست کنید.

میکسرهای ایستاده شامل یک کاسه، پایه و بازو هستند که کار مخلوط کردن را انجام می‌دهد. کاسه این نوع از میکسر می‌تواند از 1 لیتر تا 6 لیتر بوده که انتخاب هر یک بسته به کاربردشان متفاوت خواهد بود. این نوع همچنین دارای رنگ‌های مختلفی هستند.

میکسر دستی

این نوع از میکسر عمدتا دو میله دارد که برای مخلوط کردن استفاده می‌شوند. میکسر دستی کوچکتر و سبک‌تر از میکسر ایستاده است؛ بنابراین فضای کمتری را در آشپزخانه اشغال کرده و البته کاربردهای آن محدودتر است. این نوع میکسر را می‌توان تنها با یک دست به کار برد و برای کسانی مناسب‌تر است که بودجه کمی دارند یا فقط قصد دارند گاهی اوقات از میکسر استفاده کنند.

میکسر دستی در چندین وزن ارائه می‌شود؛ بنابراین بهتر است پیش از خرید چند نمونه را امتحان کنید تا مورد مناسب را بیابید. به طور عمومی ظرفیت کاسه‌های جدای این نوع میکسرها 1 تا 3 لیتر است.

میکسر غذا کوچک

مخلوط کن | میکسر غذا کوچک

مخلوط کن‌ها دارای یک محفظه هستند که مواد غذایی درون آن قرار می‌گیرد و با فشردن دکمه‌ای، عمل مخلوط کردن انجام خواهد شد. مخلوط کن بسته به مدل می‌تواند مواد غذایی از نرم تا سفت را خرد کرده و برای تهیه آب میوه، اسموتی، خرد کردن یخ و… مناسب است.

توصیه شده برای شما: چای ساز چگونه کار می‌کند؟

کاربردهای مخلوط کن یا غذاساز

برای تهیه سوپ، سالاد و سس می‌توان از غذاساز استفاده کرد. این وسیله قادر است انواع سبزیجات، میوه و مواد غذایی سفت را خرد کرده و در نتیجه برای صرفه جویی در زمان بسیار مناسب است. از جمله وظایف غذاساز می‌توان به خرد کردن، آسیاب کردن، ورقه کردن، پوره کردن و مخلوط کردن مواد غذایی اشاره کرد.

برای مثال اگر برای خرد کردن و ترکیب کردن مواد غذایی کوکو سبزی در حالت عادی بیش از نیم ساعت زمان لازم داشته باشید، با استفاده از غذاساز این زمان به 5 دقیقه کاهش می‌یابد. همچنین اگر برای درست کردن سالاد به نیم ساعت زمان نیاز داشته باشید، با استفاده از غذاساز می‌توانید تهیه سالاد را به 10 دقیقه کاهش دهید.

نحوه استفاده از غذاساز

برای استفاده از غذاساز ، ابتدا غذاساز را آماده و تیغه آن را وصل کنید. تیغه‌ها انواع مختلفی دارند که می‌توانید از آن‌ها برای خرد کردن، برش زدن یا رنده کردن مواد غذایی استفاده کنید. در مرحله بعدی باید مواد اولیه را درون محفظه غذاساز ریخته و درب آن را ببندید. سپس با کلید خاموش/روشن، دستگاه را روشن کنید تا مواد غذایی خرد شده و یا رنده شوند.

توجه داشته باشید که همیشه پیش از اتصال یا جدا کردن تیغه‌ها، دستگاه را از برق بکشید. اگر نیاز است مایعاتی درون محفظه غذاساز بریزید، توجه داشته باشید که نباید مایعات را بیش از اندازه استفاده کنید و باید تنها به میزان لازم آن را در محفظه غذاساز بریزید.

نحوه استفاده از غذاساز

نکات مهم برای کار با غذاساز

سایر نکاتی که باید درباره استفاده از غذاساز بدانید عبارتند از:

  • پیش از ریختن مایعات داغ درون محفظه غذاساز، ابتدا آن را در دمای اتاق خنک کنید.
  • یپش از ریختن غذای منجمد شده در داخل محفظه، آن را در دمای اتاق ذوب کنید.
  • مواد غذایی را در اندازه‌های کوچک‌تر خرد کنید تا تیغه‌ها قادر باشند راحت‌تر آن‌ها را خرد نمایند.
  • در زمان بستن درب روی محفظه، دقت کنید که درب غذاساز کاملا بسته باشد. اگردرب غذاساز به خوبی بسته نشود، بیشتر دستگاه‌های غذاساز قادر به کار کردن نخواهند بود.
  • دستگاه غذاساز دکمه‌هایی مخصوص خرد کردن، له کردن و رنده کردن دارد.
  • اگر دستگاه غذاساز بیش از دو دکمه داشته باشد، باید به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید تا نحوه صحیح کار کردن با آن را فراگیرید.
  • در بیشتر دفترچه راهنماهای غذاساز، ذکر شده است که غذا را به آرامی وارد غذاساز کنید. همچنین اگر غذاساز فاقد لوله‌ای بر روی درب برای وارد کردن مواد غذایی است، باید ابتدا دستگاه را خاموش کرده و درب محفظه را باز کنید، سپس مواد غذایی را درون محفظه بریزید.

 روش تمیز کردن غذاساز

برای تمیز کردن غذاساز پس از هر بار کار با آن، ابتدا مواد درون آن را داخل ظرفی بریزید. سپس قطعات پلاستیکی و تیغه‌های غذاساز را با مایع ظرفشویی بشویید. برای پاک کردن قسمت‌های برقی نیز از پارچه مرطوب استفاده کنید و به این وسیله تمامی مواد غذایی روی آن را پاک کنید.

در نهایت باید یش از استفاده مجدد اجازه دهید محفظه و قطعات جانبی کاملا خشک شوند. توجه داشته باشید که همواره باید از خیس کردن قطعات برقی دستگاه با آب خودداری کنید؛ به ویژه هنگامی که دستگاه به برق متصل است.

از آنجایی که غذاساز تیغه‌ها و بخش‌های متعددی دارد، شستشوی آن کار ساده‌ای نخواهد بود. بسیاری از مواقع لازم است برای شستشوی غذاساز از ماشین ظرفشویی استفاده کنید. همچنین باید بدانید که اگر برای شستشوی غذاساز از ابزار نامناسب استفاده شود، عمر تیغه‌ها کاهش خواهد یافت.

انواع غذاساز

غذاساز دارای دو نوع بزرگ و کوچک است. غذاساز کوچک معمولا به اندازه 1 تا 3 فنجان گنجایش دارد و برای خرد کردن مواد غذایی در حجم کم به کار می‌رود. اگر می‌خواهید مواد غذایی با حجم زیاد را در این نوع غذاساز خرد کنید، باید مکواد غذایی را به دو یا چند دسته تقسیم کنید. در غیر این صورت غذاساز کار نخواهد کرد.

غذاساز بزرگ نیز به اندازه 5 تا 20 فنجان گنجایش دارد و طبیعتا قادر به خرد کردن و له کردن مواد غذایی در حجم بزرگ خواهد بود. اگر به طور معمول حجم بالایی از مواد غذایی را خرد یا رنده می‌کنید، غذاساز بزگ بیشتر برایتان مناسب است.

در مورد قدرت غذاساز نیز باید بگوییم که به طور عمومی قدرت این دستگاه بین 400 تا 1200 وات است. بالاتر بودن قدرت یک غذاساز، سبب می‌شود که آن مدل برای استفاده‌های سنگین افرادی مانند سرآشپزها مناسب باشد. همچنین این قابلیت باعث جلوگیری از داغ شدن موتور پس از اندکی استفاده نیز خواهد شد.

ارسال دیدگاه