چای ساز چگونه کار می‌کند؟

چای ساز چگونه کار می‌کند؟

مقدمه روش کار با چای ساز دیجیتالی

از آنجایی که ایرانیان عاشق نوشیدن چای هستند، از وسایل زیادی برای دم کردن آن استفاده می‌کنند. چای ساز یکی از وسایلی است که برای دم کردن چای استفاده می‌شود. چای ساز دارای یک کتری و یک قوری است. نحوه کار آن نیز به صورت ساده اینطور است که المنتی داخل کتری وجود دارد و باعث داغ شدن آن می‌شود. همچنین قوری نیز روی صفحه گرم نگهدارنده قرار می‌گیرد تا چای گرم برای مدتی گرم بماند. در این مقاله قرار است نحوه کار با چای ساز را توضیح دهیم و نکاتی را برای این کار بیان کنیم.

طریقه استفاده از چای ساز برقی

طریقه استفاده از چای ساز

برای کار با چای ساز، ابدا باید آب درون کتری ریخته و منتظر شوید به جوش آید. سپس آب به جوش آمده را درون قوری بریزید. کار با چای ساز بسیار راحت است و تنها چیزی که لازم است یاد بگیرید نحوه استفاده از ویژگی‌های اضافی آن است.

در مورد نگهداری چای ساز هم باید بگوییم که حتما تا به حال دیده‌اید که در چای ساز یا کتری ماده چسبنده‌ای به نام آهک وجود دارد. یادتان باشد که این آهک برای بدن مضر نیست اما اگر از آن خوشتان نمی‌آید، از بین بردن آن کار بسیار ساده‌ای است.

نکات مهم در استفاده از چای ساز

 • برای جلوگیری از ایجاد لایه چربی روی چای، که برای بسیاری از افراد خوشایند نیست، هر بار پیش از استفاده قوری و صافی را به طور کامل و با آب سرد بشویید.
 • وقتی چای ساز داغ است، سیم دستگاه را دور آن نپیچید.
 • دو شاخه برق را باید جایی قرار دهید که در مواقع ضروری به سرعت قادر به دسترسی باشید.
 • چای ساز را در نزدیک اجاق گاز و یا گرم کننده‌های الکتریکی قرار ندهید.
 • چای ساز را در فضای باز و یا داخل آب قرار ندهید. زیرا در این صورت در معرض خطر آتش سوزی یا شوک الکتریکی قرار خواهید گرفت.
 • ابتدا میزان ولتاژ قید شده روی چای ساز را چک کرده و مطمئن شوید با برق شما یکسان است. سپس آن را به برق متصل کنید. همچنین بهتر است دستگاهتان را به مدار الکتریکی جداگانه‌ای متصل کنید.
 • لازم است بدانید که دستگاه باید به شیوه‌ای صحیح به برق متصل شود. همچنین برای خاموش کردن، هرگز دستگاه را از برق نکشید. همچنین توجه داشته باشید که نیروی برق سبب داغ شدن لبه‌ها و سطوح نوک تیز نشود.
 • هرگز نباید شخصا اقدام به تعمیر دستگاه کنید، بلکه باید آن را به نمایندگی‌های مجاز ببرید. برای مثال اگر چای ساز به طور صحیح عمل نمی‌کند، آسیب دیده است و یا سیم یا دوشاخه معیوب شده‌اند؛ باید آن را به نمایندگی مجاز ببرید.
 • برخی از دستگاه‌ها دارای دکمه مکث و دکمه تنظیم هستند. دکمه مکث برای متوقف کردن کار دستگاه در بین کار است. با استفاده از این دستگاه می‌توانید پس از متوقف کردن چای ساز، آب بیشتری به آن اضافه کنید؛ در نهایت نیز کار چرخه جوش مجددا تکرار خواهد شد. دکمه تنظیم چای ساز نیز سبب می‌شود در زمانی معین شده چای به طور خودکار آماده شود.
 • عدم وجود سوت: سوت زدن کتری برای بسیاری از افراد خسته کننده است. این در حالی است که چای ساز سوت نمی‌زند و با آماده شدن چای، خود به خود خاموش خواهد شد. بنابراین مجبور نیستید صدای سوت اعصاب خرد کن را هم تحمل کنید!

چای ساز چگونه کار می کند؟

انواع چای ساز

چای ساز به دسته‌های زیر تقسیم می‌شود:

 • چای ساز استند دار
 • چای ساز بدون قوری
 • چای سازهای بالا پایین

انواع چای ساز

چای ساز استند دار

این نوع از چای ساز ظاهر بسیار مدرنی داشته و سبب زیباتر شدن آشپزخانه شما خواهند شد. در قسمت پایینی این نوع، استندی قرار گرفته است که کتری و قوری روی آن قرار می‌گیرند. پس از آنکه دستگاه را به برق متصل کردید، صفحه گرم شده و چای دم می‌کشد. لازم به ذکر است که اگر قوری بیش از حد روی استند بماند، عطر و طعم چای از بین خواهد رفت. همچنین این نوع از چای ساز انواع بسیار مختلفی دارند که هر یک ویژگی‌های مخصوص به خودشان را دارا می‌باشند.

چای ساز بدون قوری

در این نوع در واقع قوری داخل کتری قرار دارد و چای درون قوری به وسیله بخاری که از جوش آمدن آب تولید شده است، دم می‌کشد.

چای ساز بالا پایین (دماور)

در این نوع قوری روی کتری قرار گرفته است. طرز کار این نوع شبیه چای ساز استند دار بوده با این تفاوت که قوری روی کتری قرار گرفته می‌گیرد. در این نوع پس از به جوش آمدن آب کتری، بخار به قوری برخورد کرده و چای دم می‌کشد. استفاده از این نوع همچین سبب حفظ عطر و طعم چای نیز می‌شود.

چای ساز بهتر است یا سماور؟

برخی از مردم هنوز هم سماور را به چای ساز ترجیح می‌دهند. این در حالی است که هر یک مزایای مخصوص به خود را دارند. به ویژه چای ساز که خرید آن مزایایی وسوسه کننده به همراه دارد. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • سرعت: چای ساز خیلی سریع آب را به جوش می‌آورد و به همین علت محبوب کسانی است که مشغله زیادی دارند.
 • چای ساز منفجر نخواهد شد: برخی از افراد در فاصله‌ای که منتظر به جوش آمدن آب در کتری هستند، مشغول کارهای دیگر می‌شوند و ممکن است کتری را به کلی فراموش کنند. این قضیه سبب سوختن کتری خواهد شد. این در حالی است که چای ساز هرگز نخواهد سوخت و بنابراین نگرانی‌هایی از این دست را تجربه نخواهید کرد.
 • دستتان نمی‌سوزد: سمارها بسیار داغ می‌شوند و ممکن است دست افراد را بسوزانند. حتی اگر دست به بدنه سماور برخورد نکند هم امکان سوختن دست بر اثر گرمای حاصل شده وجود دارد. اما چای ساز دست یا بدن شما را نمی‌سوزاند.
 • تنظیم دما: هر نوشیدنی برای دم کشیدن دمای مخصوص به خود را لازم دارد. برای مثال دمای دم کردن قهوه، چای سبز، چای معمولی و…. با یکدیگر متفاوت است. اگر بخواهید از کتری یا سماور برای دم کردن این موارد استفاده کنید، دمای تقریبی را خواهید دانست. این در حالی است که با استفاده از چای ساز می‌توانید دمای دقیق را در نظر داشته باشید و به این وسیله بهترین نوشیدنی‌ها را دم کنید.

همچنین بخوانید:

ارسال دیدگاه