راهنمای خرید محلول ضد عفونی کننده دست

راهنمای خرید ضدعفونی کننده دست

محلول ضد عفونی کننده دست ، شوینده‌ای بدون نیاز به آبکشی می باشد که از میزان آلودگی دست‌ ها می‌کاهد. اما نکات مهمی را باید هنگام خرید محلول ضد عفونی کننده دست بدانیم. در این پست از دلتاکالا به این موضوع می پردازیم. قطعا شستن دست‌ ها اصلی ترین روش پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها می باشد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ آمریکا، در درجه اول، روی شستن دست‌ ها با آب و صابون تأکید دارد؛ اما، در صورتی که به آب و صابون دسترسی نبود، می‌توان از ضد عفونی‌ کننده دارای حداقل ۶۰ درصد الکل، استفاده نمایید.

روش صحیح ضدعفونی کردن دست ها

ضد عفونی‌ کردن دست ها با استفاده از مواد ضدعفونی کننده مبتنی بر الکل در مدت‌زمان 30 ثانیه باید طول بکشد. هدف از این کار غیرفعال‌کردن میکروارگانیسم‌هایی می باشد که در تماس با وسایل آلوده به میکروب و. . . به سطح پوست چسبیده اند.

محلول ضدعفونی کننده دست چیست؟

یک ضدعفونی کننده، به صورت محلول، ژل یا کف ضدعفونی کننده؛ برای کاهش عوامل عفونی روی سطح پوست استفاده می‌شود. البته شستن دست با آب و صابون اهیمت بالاتری دارد؛ اما باید توجه داشت که در موارد حساس که میزان شیوع و اپیدمی یک نوع ویروس و یا میکروب زیاد است، استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده‌ غیرالکلی معمولاً توصیه نمی‌شود.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها می‌گوید: ضدعفونی‌کننده‌ها مبتنی بر الکل باید حداقل 60٪ الکل داشته باشند تا کارآمد باشند. الکل با شکستن دیواره‌های سلول میکروب‌ها، آنها را نابود می کند. به همین علت است که اکثر ضدعفونی‌کننده‌های دست از ایزوپروپیل یا اتیلن الکل استفاده می‌شود.

انواع ضدعفونی‌کننده دست

ضدعفونی‌کننده‌های دست در انواع مختلفی تولید می‌شوند:

 • دستمال ضدعفونی کننده

دستمال های ضدعفونی کننده عموماً در بسته‌های چندتایی به فروش می رسند؛اما، چون هر دستمال را باید پس از یکبار استفاده دور بریزید، برخلاف مثلاضدعفونی‌کننده‌های ژلی، دورریزدارند.

 • ژل ضدعفونی کننده

ژل های ضدعفونی به علت رایج بودن برای همه آشناست. اکثر ژل‌های ضدعفونی‌کننده دست از الکل، پلی‌اکریلیک اسید و روغن‌های گیاهی ساخته می‌شوند. مهم‌ترین ویژگی این محصولات را می‌توان آسان‌ مصرف‌ بودن‌ دانست.

 • اسپری ضدعفونی کننده

اسپری های ضدعفونی کننده تفاوت زیادی با ژل ندارند؛ تنها فرق این نوع محصولات با ژل در رقیق‌تر بودن‌ آن ها می باشد.

 • فوم ضدعفونی کننده

ضدعفونی‌کننده‌ دست فومی هم داریم که به‌شکل کف خارج می‌شود.

ضدعفونی دست بیمارستانی

ضدعفونی‌کننده الکلی یا غیرالکلی؟

ضدعفونی‌کننده‌های دست ازلحاظ نوع ترکیبات فعال مورداستفاده به دو دسته الکلی و غیرالکلی قابل‌تقسیم‌اند. دانشنامه

ضدعفونی‌کننده‌های فرمولاسیون‌شده بر پایه الکل بین ۶۰ الی ۹۵ درصد از الکل تشکیل می‌شوند. الکل مورد استفاده در این نوع ضدعفونی‌کننده‌ها معمولا به‌شکل اتانول، ایزوپروپانول یا n-پروپانول است. غلظت بالای الکل در ضدعفونی‌کننده‌های الکلی موجب تغییر ماهیت پروتئین‌ها و خنثی‌سازی مؤثر برخی انواع خاص میکروارگانیسم‌ها می‌شود.

اما انواع غیرالکلی‌ بر پایه ضدعفونی‌کننده‌هایی چون بنزالکونیوم کلراید (BAC) یا ترکیبات آنتی‌میکروبی نظیر تریکلوزان فرمولاسیون می‌شوند. منتها WHO (سازمان جهانی بهداشت) و CDC برای ضدعفونی‌کننده دست بیشتر روی انواع الکلی تأکید دارند. ضدعفونی‌کننده‌های غیرالکلی به اندازه انواع پایه‌الکلی رایج نیستند؛ چراکه نه‌تنها WHO و CDC روی مصرف ضدعفونی‌کننده‌های الکلی تأکید دارند، بلکه گویا حرف‌وحدیث‌هایی هم درمورد برخی ترکیبات مورداستفاده در برخی ضدعفونی‌کننده‌های فاقد الکل مطرح است. ازجمله ترکیبات بحث‌برانگیز بعضا موجود می‌توان به تریکلوزان اشاره کرد که گفته می‌شود، می‌تواند دارای اثرات نامطلوبی روی سلامتی و محیط‌زیست باشد.

ازجمله سایر ترکیبات رایج در ضدعفونی‌کننده‌های دست می‌توان به نرم‌کننده‌ها (گلیسیرین)، عوامل غلظت‌ساز و نیز مواد معطر اشاره کرد. امروزه، برخلاف گذشته، اغلب ضدعفونی‌کننده‌های الکلی از نرم‌کننده‌هایی چون گلیسیرین، ویتامین E یا آلوئه‌ورا برخوردارند تا پوست دست‌ها براثر الکل خشک نشود.

مایع ضد عفونی کننده دست بیمارستانی چیست؟

مایع ضد عفونی کننده دست بیمارستانی که در محیط بیمارستان استفاده می شوند؛ نسبت به محلول‌های میکروب‌کش دست الکلی این مزیت را دارند که نسبت به صابون‌های ضدعفونی‌کننده تلورانس پوست را حفظ می‌کنند و از آسیب‌های شستشوی مکرر می‌کاهند. آن ها ماندگاری بیشتری بر روی پوست داشته و به صورت طولانی‌ مدت می‌توانند اثرات ضدمیکروبی داشته باشند.

خرید ژل ضدعفونی‌کننده دست کودکان

بهتر است بدانید استفاده از ضدعفونی‌کننده‌ های حاوی الکل برای نوزادان خطرناک محسوب می‌باشد. ضدعفونی كننده دست برای نوزادان بهتر است، عاری از الکل باشد. برای کودکان بهتر است از آب و صابون به مدت 20 ثانیه برای ضدعفونی و شستشوی دستان آن ها استفاده کنید.

نکته: محلول ضدعفونی‌کننده بدون الکل ویروس کرونا را از بین نخواهد برد.

ضدعفونی دست کودک

عوارض استفاده از ضدعفونی های الکلی برای کودکان چیست؟

 • تحریک چشم
 • استفراغ
 • سوزش دهان
 • سرفه
 • درد شکمی

نکات مهم برای خرید محلول ضد عفونی کننده دست مناسب

 • ازلحاظ شکل و اندازه به‌راحتی در جیب یا کیف جا بگیرید
 • از چفت‌وبست خوبی برخوردار باشد
 • حاوی حداقل ۶۰ درصد الکل بخرید

قیمت محلول ضدعفونی کننده دست

قیمت یک اسپری ضدعفونی کننده دست نسبت به حجم و مواد تشکیل‌دهنده آن‌ مشخص خواهد شد. عموماً درصد و میزان الکل موجود در آنها یک ویژگی مهم در میزان قیمت و همچنین کارایی آنها می باشد.

همچنین بخوانید:

ارسال دیدگاه