راهنمای خرید صنایع دستی میناکاری

خرید محصولات میناکاری ممکن است به علت های مختلفی مثل: هدیه دادن، دکوراسیون، هدیه تبلیغاتی یا سازمانی، سوغاتی و… صورت بگیرد. از آنجا که این صنایع دستی بخشی از هویت مردم یک منطقهمی باشند،حفظ و نگهداری و صد البته کمک به رونق این هنرهای دستی،بخشی از وظیفه هر ایرانی هنر دوست می باشد. خرید یکی از محصولات میناکاری به جای خرید محصولات لوکس خارجی، یکی ازساده ترین را­ه‌­های کمک به این هنر اصیل می باشد.

روش تشخیص میناکاری مرغوب از نوع نامرغوب چگونه است؟

بی شک همه میناکاری را به عنوان یک هنر اصیل ایرانی می ­شناسند؛ صنایع میناکاری یکی از پرطرفدارترین صنایع دستی ایران می باشد؛ اما همواره تشخیص میناکاری مرغوب از نامرغوب یکی از اصلی ترین نگرانی های خریداران می باشد. بشتر دانش خرید میناکاری و تشخیص مینای مرغوب، از راه تجربه و مقایسه ی محصولات مختلف باهم و گذر زمان به دست می­ آید. در ادامه قصد داریم نکاتی بسیار ساده و اصولی را جهت خرید صنایع دستی میناکاری اصل و مرغوب را خدمت شما عزیزان ارائه نماییم:

 

 • شناسنامه دار بودن

تمام کالاهای معتبر و مرغوب صنایع دستی، دارای شناسنامه می باشند. یکی از فاکتورهای شناسایی مینا کاری مرغوب نیز،شناسنامه‌دار بودن آن می­ باشد. در شناسنامه محصول اطلاعاتی مانند صاحب اثر، توضیحات مربوط به کالای میناکاری شده و گارانتی در شناسنامه این محصولات قید می شود.

 • ظاهر و جنس ظروف میناکاری مرغوب

یکی از آسان‌­ترین روش های تشخیص مرغوبیت میناکاری، استفاده از حس لامسه می باشد. زمانی که شما یک میناکاری مرغوب را در دست می­‌گیرید، سریعا حس سردی ناشی از فلز مس را احساس خواهید کرد. همچنین هنگام لمس کردن سطح ظروف،تنها باید صیقلی بودن و صافی سطح را احساس نمایید. وجود هرنوع زبری،نشان دهنده ­ی سوختگی لعاب مینا در کوره و یا استفاده از رنگ بی کیفیت می­‌ باشد.

 • نقوش و رنگ­های میناکاری

نقش های اصیل میناکاری شامل: نقوش اسلیمی، گل و مرغ، ختایی و… و همچنین ترکیب این نقوش باهم می­‌باشد. ظرافت این نقوش، نشان دهنده مهارت و تجربه صاحب اثر می باشد. در نتیجه هرچه طرح­‌ها و نقوش به کاررفته در شئ میناکاری بیشتر باشد،مرغوبیت آن نیز بیشتر خواهد بود. همچنین استفاده از رنگ­‌های متنوع در نقوش و یا وجود رنگ­‌هایی خاص و منحصر به فرد، مانند ارغوانی یا طیف هایی از رنگ قرمز در میناکاری، سبب افزایش کیفیت و قیمت کالای میناکاری خواهد شد.

در زمان خرید محصولات میناکاری باید به وزن محصول توجه کنیم، چرا که متناسب بودن وزن مینا کاری با اندازه و ابعاد آن، نشان دهنده مرغوب بودن است.

 • استفاد از فلز خالص به عنوان زیرساخت

مس، برنز، برنج، نقره و گاها طلا، از جمله فلز ها و آلیاژهایی است که به عنوان زیر ساخت در میناکاری مورد استفاده واقع می‌­شوند. در صورتی که از فلزهای دارای ناخالصی، به عنوان زیرساخت میناکاری استفاده شود، با مواجه شدن با حرارت، برجستگی یا اصطلاحا تاول هایی در سطح میناکاری به وجود خواهد آمد که موجب کاهش مرغوبیت کالا می­‌شود.

 • عدم وجود ترک خوردگی با پوسته پوسته شدن در لعاب میناکاری

در زمان خرید میناکاری باید لعاب مینا را نیز مورد بررسی قرار داد؛ وجود هرگونه ترک خوردگی و یا پوسته پوسته شدن در لعاب مینا، نشان دهنده ضخامت کم فلز به کار رفته به عنوان زیر ساخت است؛ این موضوع می­تواند در ماندگاری و طول عمر میناکاری اثر منفی داشته باشد.

مهم ترین نکات هنگام خرید میناکاری:

 • قیمت خرید میناکاری

عوامل بسیاری می­‌تواند قیمت محصولات میناکاری را تحت تاثیر قرار دهد. از جمله عوامل موثر بر قیمت میناکاری می­ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نوع رنگ به کار رفته
 2. نوع نقاشی
 3. کیفیت لعاب محصولات
 4. ‌نوع قلم­‌زنی بر روی ظروف
 5. وزن مس به کار رفته

 

 • بسته‌بندی محصول

اگر قصد دارید بعنوان یک هدیه رسمی (هدیه تبلیغاتی یا هدیه سازمانی)، به دوستان، آشنایان، همکاران یا پرسنل مجموعه خود، صنایع دستی میناکاری هدیه دهید، بسته بندی اثر، باید یک فاکتور مهم در تصمیم‌گیری و انتخاب محصول باشد.

همچنین بخوانید: راهنمای خرید ظروف سنگی

ارسال دیدگاه