راهنمای خرید سرویس مسی

سرویس های مسی به عنوان یکی از لوازم نوستالژی خانه و آشپزخانه‌های ایرانی هنوز هم طرفداران خود را دارد. اغلب خانه‌های قدیمی مادربزرگ‌هایمان را به خاطر می آوریم؛ آشپزخانه‌هایی که در گوشه‌ای ظروف مسی در سایز‌های مختلف چیده شده بود. امروزه نیز ظروف مسی از تنوع بسیار زیادی برخوردار شده اند و طرفداران خاص خود را دارند. این نکته را باید بگوییم که ظروف مسی علاوه بر ظاهر زیبا فواید بسیار زیادی نیز دارند؛ به همین علت به یکی از گزینه‌های خرید افراد تبدیل شده اند.

این نکته را در نظر داشته باشید که تنها خریدن ظرف‌هایی از جنس مس کافی نیست.! شما باید در زمان خرید این ظروف، نکات زیاد مهمی را در نظر داشته باشید و در نهایت با توجه به نکات؛ یک خرید با کیفیت را انجام دهید. به همین علت در این مطلب از دلتاکالا با شما هستیم تا شما را با چگونگی خرید این محصول آشنا کنیم.

 

مزیت استفاده از ظروف مسی در آشپزی

  •  طول عمر بالای ظرف‌های مسی:

این ظروف بر عکس تفلون و سایر متریال‌هایی که امروزه مورداستفاده قرار می‌گیرند طول عمر بسیار زیادی دارند. اگر قلع روی ظروف مسی از بین رفت شما می‌توانید با کمک سفیدکاری، آن را مجدداً شبیه روز اول کنید.

  • حمایت از محیط‌ زیست:

به طور کلی باید بگوییم که ظروف مسی قابل بازیافت هستند و مواد اولیه آن‌ها نیز به راحتی در طبیعت یافت می‌شود. علاوه بر این از آنجایی که ظروف مسی رسانایی خیلی خوبی دارند می‌توانند گرما را با سرعت بیشتری به غذا انتقال و در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنند.

  • انتقال حرارت به صورت یکنواخت:

امروزه بسیاری از ظروفی که در بازار موجود هستند به شکلی طراحی شده‌اند که اگر آن‌ها را بر روی شعله قرار دهید صرفاً حرارت را به سطح ظروف انتقال می‌دهند. این در صورتی است که ظروف مسی قابلیت آن را دارند که حرارت را به صورتی یکنواخت در سرتاسر ظرف پخش کنند. این موضوع باعث می‌شود که غذا سریع‌تر پخته شده و  مانع از سوختن غذا شود.

نکات مهم هنگام خرید ظرف مسی

  • توجه به شفافیت ظروف مسی:

شما باید در زمان خرید این محصول به شفافیت بدنه آن به خوبی دقت کنید. به طور کلی هرچه شفافیت بدنه ظروف مسی شما بیشتر باشد، محصول موردنظر مرغوب‌تر بوده و از کیفیت بالاتری برخوردار است.

  • شکل کلی بدنه ظرف:

شما باید به دنبال محصولی باشید که بر روی سطح بدنه آن هیچ‌گونه فرورفتگی، ترک‌خوردگی، شکستگی و… دیده نشود. متأسفانه امروزه فروشندگان بسیاری به این موضوع توجه ندارند و بدون آنکه خریداران خود را از این مسئله آگاه کنند ظروف مسی ترک‌خورده و یا فرورفته را به آن‌ها می‌فروشند.

  • دقت در ماشینی و یا دست‌ساز بودن این ظروف:

به طور کلی ظروف مسی که در بازار موجود هستند به دو صورت ماشینی و دست‌ساز تولید می‌شوند. معمولاً در نمونه‌های دست‌ساز این ظروف می‌توان جای قلم کاری را به خوبی مشاهده کرد. از آنجایی که در ساخت ظروف مسی دست‌ساز درصد بیشتری مس به کار می‌رود غالباً این نوع از ظروف مسی وزن بیشتری دارند و سنگین هستند. این در حالی است که ظروف مسی ماشینی یا همان کارخانه‌ای، هیچ‌گونه قلم کاری ندارد و سطح آن نیز کاملاً صاف و صیقلی خواهد بود. پیشنهاد ما این است که برای خرید ظروف مسی به سراغ نمونه‌های دست‌ساز این محصول بروید، چراکه هم کیفیت بالاتری دارند و طول عمر بیشتری برایتان خواهند داشت و هم اینکه از نظر ظاهری و زینتی نیز بسیار زیباتر و مناسب‌تر هستند.

  • قیمت ظروف مسی:

طبیعی است که بررسی قیمت هر محصولی می‌تواند در خرید آن تأثیر بسیار زیادی داشته باشد. به همین دلیل نیز خرید ظروف مسی هم از این ماجرا مستثنی نیست و قطعاً می‌توان قیمت را به عنوان یکی از معیار‌های مهم خرید ظروف مسی به شمار آورد. نکته‌ای که در این زمینه باید به آن اشاره کنیم این است که هرچه درصد مس به‌کاررفته در ظروف مسی شما بیشتر باشد، این ظروف هزینه به مراتب بیشتری را به دنبال خواهند داشت.

 

آموزش تمیز کردن ظروف مسی

به طور یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های افراد در این زمینه تمیز کردن ظروف مسی است. به همین دلیل نیز باید ۳ راه کلی برای این کار در نظر گرفت.

1. یک فنجان آب‌لیمو را درون یک ظرف بریزید و آن را با مقداری پودر لباس‌شویی ترکیب کنید. این محلول را با کمک یک پارچه نرم بر روی ظروف مسی خود بکشید. با این کار می‌توانید لکه‌های مشکی که بر روی ظروف مسی شما وجود دارند را به خویی از بین ببرید.

2. استفاده از سس گوجه‌فرنگی و کچاپ است. برای این کار باید مقداری سس را بر روی ظرف بریزید و آن را به خوبی بر روی بدنه مسی آن بمالید. چند دقیقه صبر کنید و بگذارید که به خوبی بر روی ظرف عمل کند. بعد از آن سس را با کمی فشار و نیروی بیشتر از روی ظرف مسی خود پاک کنید. بعد از آن هم ظرف خود را به خوبی بشویید و شاهد برق افتادن آن شوید!

3. شما باید سطح بیرونی ظروف مسی خود را با کمک یک لایه جلا سنج بپوشانید و چیزی حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه به آن فرصت دهید. بعد از این مدت نیز با کمک یک پارچه نرم بر روی سطح ظرف مسی خود بمالید و آن را پاک کنید. در این حالت مجدداً نیاز خواهید داشت که از یک پارچه نسبتاً زبرتر کمک بگیرید. با کمک این پارچه و البته با کمی فشار بیشتر بر روی ظرف مسی خود بمالید و آن را مثل روز اول خود تحویل بگیرید!

همچنین بخوانید:

 

ارسال دیدگاه